Rojūnų aerodrome lakūnė Onutė Motiejūnaitė iškovojo sidabrą, o komanda įsitvirtino tarp pasaulio geriausiųjų [2009-07-06]
Išdalinti medaliai Nurimus Pasaulio akrobatinio skraidymo čempionato kovoms Rojūnuose, liepos 4 dieną buvo išdalinti medaliai ir paskelbti geriausių planetos lakūnų, skraidančių su Jak-52 lėktuvais, vardai. Lietuvių komanda pasiekė tikslą – įsitvirtino tarp geriausiųjų ir pelnė sidabro medalius. Pergalę šventė Rusijos sportininkai, o trečiąja vieta džiaugėsi Ukrainos atstovai.
Asmeninėje įskaitoje sidabrą užtikrintai laimėjo mūsų lakūnė Onutė Motiejūnaitė, nedaug nusileidusi tik rusui Aleksandrui Miakiševui, o trečioje vietoje liko rusas Sergejus Dadykinas. Lakūnai kovėsi ne dėl piniginių prizų, o dėl garbės. Tai – tik sportas, be komercijos prieskonių, nors pasaulyje jau įsitvirtino ir yra pamėgtos akrobatinio skraidymo varžybos su dideliais priziniais fondais, organizuojamos išskirtinai žiūrovams.
Iš visų dalyvių išsiskirianti susikaupimu O.Motiejūnaitė santūriai kalbėjo, jog siekti pergalės jai padėjo knyga apie pasąmonės galią. „Pasinaudojau šia metodika, gerai užsiprogramavau ir laimėjau. Žinoma, šiek tiek reikia ir skristi mokėti“, – pajuokavo vicečempionė.
Lietuvių pasiekimai Kiti lietuviai lakūnai asmeninėje įskaitoje išsirikiavo taip: Eltonas Meleckis – penktas, Aurimas Bezaras – aštuntas, Viktoras Kurbedis – devintas, Kazimieras Antanavičius – vienuoliktas, Žilvinas Lidžius tenkinosi penkioliktąja pozicija. Komandinėje įskaitoje skaičiuojami trijų geriausiai pasirodžiusių lakūnų taškai.
Lietuviai lakūnai iš 22 startavusių sportininkų pademonstravo aukštą meistriškumą, gerą skraidymo lygį. Mažiau patyrę buvo Kazachstano, Suomijos, Belgijos lakūnai. Estijos sportininkas buvo nušalintas jau po pirmojo skridimo pratimo, nes neatitiko varžybų lygio, o vienas Rusijos sportininkas skrido gerokai viršydamas leistiną 7G perkrovą. Nors, pasak kitų lakūnų, dauguma skraidė „ant ribos”. Čempionatas buvo nelengvas, nes pirmas dienas kankino gero oro laukimas, o vėliau – intensyvūs skrydžiai.
Atlikti visi čempionato pratimai Lakūnai skrido 4 kartus – atliko privalomąją, laisvąją ir dvi nežinomas programas. Privalomoji ir laisvoji programos – tai akrobatinių figūrų deriniai, kuriuos lakūnai treniravosi namuose, savo aerodromuose. O nežinomos programos gimsta tik dieną prieš skrydį ir lakūnai neturi galimybių treniruotis danguje, tik žemėje. Dažniausiai čia sėkmė lydi labiau patyrusius lakūnus.
Nesnaudė didelis būrys teisėjų ir net žiuri nariai turėjo daug darbo. Viskas vyko pagal griežtai apibrėžtas FAI (Tarptautinė aeronautikos federacija) taisykles. Planetos Jak-52 lėktuvų varžybos vyko jau antrąjį kartą, startavusios praėjusiais metais Rusijoje Novosibirsko aerodrome. Lėktuvai Jak-52, kuriais skrido visi sportininkai, pasižymi geromis akrobatinio skridimo charakteristikomis ir yra populiariausi pasaulyje. Rusiškos konstrukcijos lėktuvų buvo pagaminti beveik 2000, o 1000-tasis lėktuvas skraido Lietuvoje. Gal todėl, kad lietuviai iš karto pamėgo akrobatinį skridimą atsiradus pirmai progai, čia užauginta jau ne viena talentingų lakūnų karta. Galime tvirtinti, jog lietuviai skraido akrobatiką „su charakteriu“.
Čempionatas vyko be protestų Pasaulio akrobatinio skraidymo čempionatą šeštadienį vainikavo graži aviacijos šventė „Žmogus paukštis“ visuomenei. Aviacijos mylėtojai galėjo grožėtis ir akrobatiniais skrydžiais, ir sraigtasparnių, malūnsparnių, sklandytuvo, parašiutininkų pasirodymais, o didžiausių ovacijų pelnė Jurgis Kairys su vikriuoju akrobatiniu Su-31 lėktuvu.
Vienas iš čempionato organizatorių, Rojūnų aerodromo šeimininkas lakūnas Aurimas Bezaras kiek galėdamas dėkojo daugybei žmonių, be kurių pagalbos čempionatas nebūtų įvykęs. „Kartu buvo įveikta daug sunkumų ir nugalėta baisioji krizė. Čempionatas įvyko ir svarbiausia yra tai, jog nebuvo pateikta nė vieno protesto, kas yra itin reta, o dalyviai išsiveža ne tik medalius, bet ir geras emocijas, puikius atsiliepimus apie Lietuvą. Mūsų komanda buvo kaip niekada vieninga, čempionatui įvykti padėjo daugybę savanorių, o sportiniai rezultatai tikrai geri. Mes kartu esame stiprūs. Šviesios atminties Vytauto Lapėno, šio čempionato iniciatoriaus, idėja suvienyti žmones po sparnu pavyko.“
Perspektyva Kitas Pasaulio akrobatinio skraidymo Jak-52 lėktuvais čempionatas bus rengiamas po dviejų metų. Dar nėra aišku, kurioje šalyje, nes paraiškų dar niekas nepateikė. Pirmus dvejus metus čempionatas vyko kasmet, kad įsitvirtintų, sustiprėtų, o dabar nutarta jį rengti kas dvejus metus. Lietuviai ateityje žada siekti revanšo ir kovoti dėl tauriausios spalvos medalių, o šios sporto šakos asai – žiuri, treneriai, teisėjai ir patys sportininkai sutartinai tikino, jog akrobatinis sportas bus dar labiau populiaresnis, jeigu vyks kuo daugiau varžybų bei parodomųjų skrydžių šventėse. Lėktuvų, vis dar tobulinamų, yra, skristi norinčių yra, galinčių išmokyti skristi – yra. Vis dažniau akrobatinio sporto varžybas, atskirus sportininkus remia verslo bendrovės, pavieniai verslininkai. Iki kitų susitikimų aerodromuose.
Išsamus reportažas apie Pasaulio akrobatinio skraidymo čempionatą bus skelbiamas žurnale „Aviacijos pasaulis“ liepos mėnesio numeryje (išeina liepos 21 dieną).
Rojūnų padangė svetinga rusams [2009-07-01]
Trečiadienį, prieš pusę penkių, į dvarą iš savo pozicijų sugrįžo teisėjai. Jau ir su nežinomosios programos taškais. Net jei rytoj piltų kaip iš kibiro, varžybos įvyko! Kiek dienų iš pilotų, organizatorių ir apskritai visos aerodromo bendruomenės šaipėsi įnoringi Lietuvos orai? Praėjusį ketvirtadienį išklausę oficialias atidarymo ceremonijos kalbas, kuriose paprastai linkima giedro dangaus, lakūnai jo laukė iki pirmadienio pavakario. Iki tol kiekvieną rytą kartodavosi tas pats scenarijus: Šamanas kas pora valandų vis žadėdavo pasitaisyti, tačiau debesys niekaip nenorėjo pakilti bent jau iki kilometro. Padangę virš aerodromo, matuodamas debesų aukštį, kartkartėmis raižė tik apšildantysis (kažkaip nelimpa tas žodis, bet ir warm up, sako, negerai) pilotas Arvydas.Tik pirmadienį po pietų Rojūnų dvaras staiga sujudo – skrydžių direktorius Donaldas paskelbė varžybų pradžią. Pirmasis, kaip lėmė burtai, pakilo Aleksandras Miakiševas (Alexander Myakishev). Labai retai taip sutampa – pirmas pagal skridimo eilę ir pirmas turnyrinėje lentelėje, tačiau šį kartą atsitiko būtent taip. Ichimo (Tiumenės sritis, Rusija) aeroklubo viršininkas Aleksandras Miakiševas laimėjo pirmąjį YAKWAC`2009 aukso medalį. Antra liko Onutė Motiejūnaitė, trečias – ukrainietis Igoris Černovas (Igor Chernov). Panašu, kad Aleksandras greitai pajuto saldų šlovės skonį – aukso medalis už laisvąją programą taip pat atiteko jam. Šį kartą rusai užėmė visą pjedestalą – antras buvo Novosibirsko aeroklubo viršininkas Sergejus Dadykinas, o trečioje poziciją įsitvirtino talentingas Rusijos komandos debiutantas, pakeliui į Lietuvą traukinyje atšventęs savo 25-ąjį gimtadienį, Olegas Suslovas iš Jekaterinburgo. Neveltui Eltonas Meleckis dar treniruočių dienomis pasakė: „Rusai skraido kaip laikrodukai“.Nežinomoji programa – be staigmenų. Aleksandras Miakiševas vėl šiek tiek atsiplėšė nuo artimiausių varžovų Sergejaus Dadykino ir Onutės Motiejūnaitės. Beje, Onutei iki „sidabro“ pritrūko tik pusantro taško iš 2200.
Edmundas Ganusauskas
Rojūnuose – pasaulio čempionato startas [2009-06-25] Birželio 25-oji, 2-ojo pasaulio Jak-52 akrobatinio skraidymo čempionato atidarymo diena, virš Rojūnų išaušo apniukusi. Gaivus vėjas nešė žemai nukarusius debesis. Nors lėktuvų varikliai, kaip ir planuota, ėmė gausti pusę aštuonių, pilotų tai per daug nedžiugino – paskutinį treniruočių pusdienį jie galėjo pamiklinti ranką tik kartodami horizontalias figūras. Artėjant čempionato atidarymo valandai, padangė ėmė šviesėti, o komandoms išsirikiavus iškilmingai ceremonijai, septynių valstybių vėliavos jau plaikstėsi nutviekstos jaukios vasariškos saulės. Čempionato dalyvius, be renginio direktoriaus, Lietuvos akrobatinio skraidymo federacijos vadovo Aurimo Murausko, sveikino Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, Lietuvos aeroklubo generalinis sekretorius Antanas Karpavičius, tarptautinio žiuri prezidentas LG Arvidssonas. „Lietuva maža šalis, bet mums, kitame Baltijos krante gyvenantiems Švedijos aviatoriams, jūs visada buvote ir esate „didysis brolis“, –šmaikštavo ponas Arvidssonas. Šventinę atmosferą dūdomis, šokiais bei dainomis kūrė Rojūnų aerodromo kaimynai, Ėriškių kultūros centro ir Juozo Balčikonio pagrindinės mokyklos saviveiklininkai. Ankstyvą rytojaus valandą lakūnai trauks burtus, kurie surikiuos juos skridimų eilės tvarka, o netrukus kažkuris iš 23 pilotų atidarys varžybų taškų įskaitą. Pilotai, kuriems Rojūnų padangė bus prielankiausia, ant pjedestalo kops liepos 4 dieną. Po apdovanojimų įvyks aviacijos šventė, kurioje žiūrovams savo meistriškumą demonstruos parašiutininkai, lakūnai akrobatai, sklandytojai, sraigtasparnių pilotai. Pagrindiniam pasaulio čempionato organizatoriui Aurimui Bezarui Rojūnuose talkina gausus būrys savanorių, kurios čionai sukvietė, sakytum, nebylus legendinio lakūno Vytauto Lapėno priesakas. Būtent Vytautui kilo idėja surengti Jak-52 akrobatinio skraidymo pasaulio čempionatą. Deja, likimas lėmė, kad kaip tik čia nutrūktų šio didelio lakūno ir žmogaus skrydis. Edmundas Ganusauskas